Берегово. ДНЗ № 1

 





Інтегроване заняття в старшій групі

 

 

Інтегроване заняття з мовленевого розвитку в старшій групі.

 

Вихователь: Бігун О.І.

 

Тема «Добери слово»

 

 

 

Мета: вчити добирати відповідні за змістом слова, активізувати словниковий запас; розвивати логічне мислення, вчити дітей  називати слова із протилежним значенням, скласти прості розповідні речення за сюжетом картин.

         Матеріали і обладнання: набір картин, матеріали до дидактичних ігор, конверти з фішками.

     

     Хід заняття:

      

         1. Розглядаємо картинки й добираємо правильні назви. Наприклад: «Бабуся шиє, в'яже чи вишиває?»

 

2. Гра «Скажи навпаки»

Високий – низький

Важкий -

Швидкий -

Веселий -

Спекотно -

Темно -

Великий -

Товстий -

Чорний -

Добро -

Гладкий -

Кривий -

Сильний -

Багатий -

Лівий -

Хворий -

Дитина -

Чистий -

Глибокий -

Порожній -

Гіркий -

Гарячий -

Ніч -

Сміливий -

Друг -

Чесний -

М'який -

Голосний -

Північ -

Захід -

 

        3. Гра « Заборонені слова»

         Ставлю малюку запитання, а той відповідає на них, але у своїх відповідях він не повинен вимовляти слова «так» і «ні», а також не повинен називати кольори.

 

         1. Кішки живуть у воді?:

         2. Улітку небо яке?

         3. Дорослі люблять гратися?

         4. Вода мокра?

         5. Які ти любиш яблука?

         6. У мене очі які?

         7. На тобі одяг прозорий?

         8. Сніг чорний?

         9. Ти хлопчик?

         10. Влітку трава яка?

         11. Крокодили літають?

         12. Холодильник який?

 

         4. Гра "Таємничий світ звуків"

         Закріплюю вміння проводити звуковий аналіз слів, використовуючи фішки для позначення різних звуків (голосний звук позначається фішкою з кружечком, твердий приголосний звук – фішкою з однією рискою, а м'який приголосний звук – із двома рисками).

         Використовуючи картинку-схему із зображенням ЛЯЛЬКИ, провожу із дитиною звуковий аналіз слова за допомогою фішок.

 

         Яким є перший звук у слові «лялька»?(л')

         Який це звук: голоснийчи приголосний? (приголосний)

         Твердий чи м'який? (м'який)

         Якою фішкою позначимо? (=)

         Яким є другий звук? (а)

         Який це звук: голосний чи приголосний? (голосний)

         Якою фішкою позначимо? (О) тощо.

         Скільки всього голосних звуків у цьому слові? (два)

         Скільки складів? (два: скільки голосних – стільки й складів.)

 

         5. Гра «Розрізни звуки»

         Вчу визначати на слух звуки, які потрібно замінити.

         Вірш.

        

Жабка

Зурилась під осінь

Малесенька забка:

-         Узе потемніла

У шоняха сапка,

І зовтими штали

Листочки у клена,

А я ще і досі

Желена-желена...

 

     Запитую дітей, що в цьому вірші не так і які звуки на які потрібно змінити. Для цього ще раз, не поспішаючи, читаю цей вірш.

 

   6. Гра «Перевертні»

     Вчу визначати на слух, що у вірші неправильно.

Читаю дітям вірш і прошу визначити, що в ньому неправильно.

Сонце під ногами,

В небі сніг лежить.

Кінь сидить у санях,

Чоловік біжить.

Кінь смакує кашу,

Чоловік – овес.

Гавкають ворони,

Сидить на гілці пес.

         Висновок заняття: діти отримують від вихователя сюрприз-смайлики, квіточки, паперові іграшки..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________________________

 

Конспект

інтегрованого заняття

в старшій групі

«Доброта рани заживляє»

 

Вихователь: Вереш К.О.

23.01.2014 р.

 

Програмовий зміст

Фізичний розвиток. Сприяти розвитку рухової активності дітей, розвивати інтерес до рухливих вправ, здатність виконувати прості фізкультурні вправи, наслідуючи дорослого.

Соціально-моральний розвиток. Формувати вміння брати до уваги думки та бажання інших; утримуватися від агресивних дій.

Емоційно-ціннісний розвиток. Виховувати у дітей прагнення бути добрими, чуйними, виявляти у стосунках з оточуючими великодушність, приязність. Вчити виявляти турботу до близьких.

Пізнавальний розвиток. Уточнити та збагатити знання малят про добро, про внутрішній світ людини, учити вихованців прислухатися до своїх почуттів, волі, емоцій, намагатися бути розсудливими, об'єктивно оцінювати власні чесноти, вчинки. Закладати основи духовності.

Мовленнєвий розвиток. Учити дітей давати відповіді на запитання дорослого, висловлювати думки про свої почуття, об'єктивно оцінювати свої та чужі вчинки, збагачувати словниковий запас, зокрема антонімами.

Художньо-естетичний розвиток. Учити дітей висловлювати свої враження від прочитаного, бачити красу художнього слова. Учити дітей радіти своїм красивим вчинкам, позитивним якостям, підтримувати бажання стати кращим.

Креативний розвиток. Підтримувати цікавість до власного внутрішнього світу, бажання пізнавати його, прогнозувати та аналізувати наслідки своєї поведінки.

 

Хід заняття

 

 

Під музичний супровід пісні «Дитинства світ» діти заходять до групової кімнати і сідають за столики.

Вихователь: Діти, ви чули слова пісеньки? Це пісня, про дитинство, про світ добра,               про хороших і вірних друзів. В нашій групі сьогодні дуже гарно, тепло і затишно.

 

В нашій групі сонечко сміється,

Сонечко – під вікнами,

Доброта – у серденьку

Радість – у долоньці.

 

Давайте привітаємось з усім світлом.

(Пальчикова гімнастика).

 

Доброго ранку сонечку й небу,

Доброго ранку людям усім!

Доброго ранку світу прекрасному!

Здоров’я та радості всім.

 

І я теж, вітаюсь до Вас.

 

Доброго ранку, любі мої діти!

Я дуже рада зустрічі з Вами.

Подивимось один на одного та усміхнемося один одному.

 

- Доброго ранку, мої любі діти! Я дуже рада зустрічі з вами. Подивимося один на одного та усміхнемося один одному.

Бачите, як нам одразу стало добре і приємно, а як ви гадаєте, чому? Так, даруючи усмішку, ми тим самим бажаємо один одному добра, гарного настрою та здійснення всіх добрих справ на весь день. Людина починається з добра, — Сказав мудрець: — Живи, добро звершай! Та нагород за це не вимагай. Хай оживає істина стара: Людина починається з добра. У людини є два життя. Перше — реаль­не, щоденне життя. Це — навчання, робота, виконання обов'язків, відносини з іншими людьми. І є життя невидиме іншим — внутрішнє життя — духовне. Це думки, почуття, ідеали. У внутрішньому світі людини доброта — це сонце.

А як ви розумієте слово «добро»? (Усе позитивне в житті, добрі і корисні справи)

Що таке доброта? (Чутливе, дружнє ставлення до людей; прихильність, ласка, привітність)

Доброту й милосердя люди витворювали століттями. А все для того, щоб усім було легше жити, приємніше спілкуватися один з одним, щоб це спілкування дарувало радість. Вважалось природним допомагати іншому, захищати його, давати притулок, рятувати.

Вірші про добро.

- А давайте на мить уявимо, що ось ця ваза (показує) означає маленьку людину, яка народилась. Давайте наповнимо її душу різнокольоровими камінцями, які означають багатий, духовний світ людини. Треба класти камінчик у вазу, та промовляти слова: добро, любов, добрі вчинки, ввічливість і т.д. (Діти промовляють, кладуть камінчики у вазу). Ось і вийшла в нас світла, багата душа. У житті багато чудес, які творять любов, ніжність, добро.

Діти. Навчаймося добра, Як вчаться мови діти, Щоб потім все життя Його творить святе. Плекаємо крізь роки, Троянди ніжні й жито, Тримаймо у серцях, Як сонце золоте.

- Якщо людині  погано, вона самотня, беззахисна, — то як у неї на душі?   (Відповіді дітей.  Показую чорне серце).

А якщо настрій поліпшився, хтось прийшов на допомогу, захистив, то як стане на душі? (Відповіді дітей. Показую червоне серце).

Так, діти, наш душевний стан залежить від вчинків, зроблених за конкретної ситуації.

А давайте визначимо, який настрій був спричинений добрим вчинком, а який поганим, спостерігаючи за казковими героями. (Показую малюнки з зображенням казкових героїв, які перебувають у різних емоційних станах).

Питання:

   Що відчували звірі, коли побачили пана Коцького? (Страх)

   А що відчув Котик, коли Лисиця вкрала Півника? (Хвилювання)

   Що відчував Буратіно, коли знайшов Золотий ключик? (Радість)

   Що відчули мачуха і її дочки, коли побачили, що Попелюшка взула кришталевий черевичок? (Заздрість)

   Що відчули при дворі, коли взимку принесли корзину підсніжників? (Здивування)

   Які почуття викликала у Дюймовочки ластівка, яку вона знайшла восени? (Співчуття)

   А які почуття у вас викликають дії Баби-Яги? (Відповіді).

Чи можна любити злих людей? Чи можна по-доброму ставитись до негативних персонажів? Хіба не сумно Бабі-Язі без любові? Ось і вона.

(В залу залітає Баба-Яга).

Баба-Яга. Раз мене не люблять діти, то не хочу в світі жити. Більше з ними не вожуся і під землю провалюся. Я страшна Баба-Яга! Хто мене не знає? Хто мене не боїться? Вмить я налякаю!

- Бабусю-Ягусю, що з тобою трапилось? Раніше ти була хорошою і доброю.

Баба-Яга. Мене зачарував злий чарівник.

- А ми можемо тобі якось допомогти зняти чари?

Баба-Яга. Можете, якщо закінчите прислів'я. В них ви зможете знайти відгадку.

   Людина починається з ... (добра).

   Добре серце, як сонечко ... (в небі),

   Добре слово краще за ... (мед).

   Добро перемагає ... (зло).

   Не шукай краси, а шукай ... (добра).

   Про добре серце треба змалку ... (дбати).

   Дружба починається з ... (посмішки).

- Отож, діти, що нам допоможе зняти чари з Баби-Яги? (Посмішка і доброта). Давайте ми їй посміхнемось і всі хором скажемо: «Бабусю-Ягусю, ми тебе любимо».

(Пісня «Про посмішку» муз. В. Шаїнського, сл. М.).

(Баба-Яга стає доброю).

Баба-яга. Ой, які ви молодці, як легко зняли ви чари ці!

-           Я хочу, дітки, щоб ви знали, що усмішкою, добрим словом можна не тільки з Баби-Яги зняти злі чари. Недарма люди говорять, що від теплого слова і лід розтає. Дякую вам діти, що я стала знов доброю Бабусею – Ягусею та хочу щоб ви навчили мене добрим справам.

Дидактична гра «Добре сердечко».

- Давайте завжди будемо виявляти доброту . І будемо пам’ятати … що добро творити треба щохвилини протягом всіх літ!  Це і є завдання кожної людини,  бо вона приходить для добра у світ.